پرش لینک ها

نوآوری استراتژیک چیست و چطور باید آن را یاد گرفت ؟

کتاب ده گونه نوآوری : نوآوری تقریبا هیچ گاه به دلیل عدم خلاقیت شکست نخورده است بلکه بدلیل نبود قاعدمندی منجر به شکست شده.
می دانیم که 90 درصد کسب و کار ها شکست می خورند آیا این به دلیل نداشتن خلاقیت و نوآوری ست یا اینکه این نوآوری از اصول، زمان بندی، قالب و کیفیت درستی برخوردار نبوده اند؟
اگر تاریخ را مطالعه کنید می بینید که در مواقع زیادی ارتش های کوچک ارتش های بزرگ تر را با استراتژی و پلن های ریزی حرفه ای شکست داده اند.


اگر بخواهیم در نوآوری کسب و کار خود استراتژیک عمل کنیم باید چکار کنیم؟


برای اینکار اول باید سراغ اصول اولیه کسب و کار بریم و به آنها کامل تسلط پیدا کنیم مانند : بوم کسب و کار، MVP، اصول قیمت گذاری و… چرا که هیچ چیز بدون پایه محکم و استوار نمی توانیم، و نمی تونه رشد کنه.
بعد از اون به سراغ انواع نوآوری در کسب و کار بریم این اصول در کتاب ده گونه نوآوری می توانید یاد بگیرید. در این کتاب می توانید مشاهد کنید که نوآوری در یک کسب و کار می تواند در بخش های مختلف باشد مانند : سود، شبکه، ساختار، فرآیند، عملکرد محصول، سیستم محصول، خدمت، کانال، برند و مشارکت مشتری. پس از یادگیری و تسلط بر این نوآوری ها که چطور آنها را در کسب و کار خود پیدا کنیم، برای آنها ایده پردازی کنیم و مدل های مختلف را باهم ترکیب کنیم باید این را یاد بگیریم که کجا و چه زمانی وارد چه نوآوری بشویم و یا از چه نوآوری خارج شویم.


به عنوان مثال از انواع نوآوری های ذکر شده در بالا برای نوآوری سود فرض کنید شما یک خانه در اختیار دارید و نیاز به پول دارید، حال شما می توانید خانه تان را بفروشید، رهن دهید ، اجاره دهید خود اجاره می تواند سالانه ماهانه یا روزانه باشد، یا به صورت سرقفلی آن را به کسب و کار دهدید و درصد بگیرید یا آن را باز سازی کنید و چند طبقه بسازید و برخی را به فروشید و برخی را اجاره دهید. غیر از این موارد راه های بسیار دیگری هست. حال شما با توجه به هدف خود، میزان نیاز مالی خود، ضرب اجل نیاز مالی خود، وضعیت بازار و موارد دیگر باید تصمیم بگیرید که کدام یک از موارد را اجرا کنید به چه شکل این کار را بکنید و این تازه شروع کار است و شما پس از انتخاب یک پلن مثلا فروش می توانید خانه بدون تغییر بفروشید یا بهسازی کنید با قیمت بیشتر بفروشید ، نحوه ارائه و کانال های ارائه، فروش قسطی یا نقد یا معاوضه و… هم قابل بررسی است یا می توانید یک سال اجاره دهید و سود ماهانه کسب کنید تا زمانی و سال بعد با قیمت بیشتری بفروشید یا هزاران مورد دیگر…


سپس باید بتوانیم تشخیص بدیم که از چه نوآوری هایی بیشتر استفاده کنیم و از چه نوآوری هایی کمتر و برای این کار باید یاد بگیریم که این نوآوری ها را در رقبای خود شناسایی کنیم.
قبل از این موارد باید به سراغ اهداف و برنامه خود برویم و برای خود تعریف کنیم که دوست داریم در بازار به چه شکلی عمل کنیم و دوست داریم تا چه حدی پیشرفت کنیم و آیا حاضریم سختی ها و مشکلات را در این حد بپذیریم ؟
همه این موارد باید کنار هم بگذاریم و پس از آن با ترکیب شرایط و اطلاعات استراتژی های مختلفی را طراحی کنیم تا بتوانیم بهترین استراتژی را با ترکیب آنها استخراج کنیم و مهم ترین نکته در پایان این است که باید بتوانیم منعطف رفتار کنیم و در لحظه نیاز پلن را حتی تا 180 درجه تغییر دهیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

نظر دهید.

guest

نظر خود را در مورد این مقاله با بقیه در اشتراک بگذارید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
🍪 این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.