پرش لینک ها

سامسونگ؛ الگوی پیشرفت

تاریخچه برند سامسونگ


سال 1938 لی بیونگ چول که عضوِ خانواده‌ای صاحب ‌نام و ثروتمند در یکی از مناطق کره جنوبی بود به شهر کوچکی به نام دانگو رفت و اولین شرکت تجاری خود را تاسیس کرد. لی بیونگ هزینه احداث این شرکت را به پشتوانه پدرش به دست آورده بود. حوزه فعالیت این شرکت صادرات ماهی خشک، مواد غذایی محلی و رشته فرنگی به کشورهای دیگر بود. داستان برند سامسونگ پیچیدگی‌های خاص خود را داراست.

اگر تا اینجای قصه را خوانده و حالا با ناراحتی از اینکه با یک عنوان گمراه‌کننده به جای گفتن از داستان سامسونگ، مجبور شده‌اید قصه یک ماهی‌فروش را بخوانید، و اصلا تاریخچه سامسونگ سبزی‌فروشی را کجای دلتان بگذارید و با همین احوالات، قصد ترک صفحه را دارید، صبر کنید! کمی دیگر با ما همراه باشید شاید نظرتان عوض شد.

تاریخچه شرکت سامسونگ


لی بیونگ چول موسس شرکت صادرات ماهی و رشته‌فرنگی نام شرکتش را Samsung Sanghoe نهاد، بله همانطور که حالا دیگر احتمالا حدس زده‌اید، برخلاف تصور عموم مردم که شرکت جهانی سامسونگ را از ابتدای فعالیتش یک برند جهانی می‌دانند در حقیقت سامسونگ هم مثل بسیاری دیگر از برندهای جهانی دیگر دوران افت و خیز بسیاری داشته تا آن حد که شروع تاسیس این برند هیچ ارتباطی با فعالیت امروزش هم نداشته است.

حق دارید اگر انتظار خواندن چنین شروعی را از داستان برند سامسونگ نداشتید. فروش ماهی و تولید اسمارت‌فون هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند.

لی بیونگ چول کارش را با چهل نفر کارمند آغاز کرد و اتفاقا در سال‌های ابتدایی موفقیت‌های بسیاری را به دست آورد تا آنجا که دفتر مدیریت شرکت ده سال پس از تاسیس به «سئول» پایتخت کره جنوبی منتقل شد. اگرچه این مستقر شدن در سئول چندان دوامی نیافت و با شروع جنگ کُره، لی هم عطای پایتخت نشینی را به لقایش بخشید.

داستان برند سامسونگ، داستان پر فراز و نشیبی است که منحصر به همین تجربه فروش و صادرات ماهی و رشته‌فرنگی هم نمی‌شود. لی در سال‌ 1954 یک شرکت با نام Chiel Mojik تاسیس کرد و فعالیت خود را منحصر به ریسندگی پشم کرد، این تجارت تا همین امروز هم یکی از بزرگترین فعالان صنعت پارچه به حساب می‌آید.

داستان شرکت سامسونگ و همکاری با موسس گروه هیوسانگ

مسیر داستان شرکت سامسونگ پیش از احداث شرکت Chiel Mojik، در سال 1947 با همکاری لی بیونگ چول مدیر شرکت سامسونگ و چو‌هانگ جای از سرمایه‌گذارن بزرگ کره‌ای و موسس گروه هیوسانگ بود. در حقیقت نحوه‌ همکاری اینگونه بود که چو در یکی از زیر مجموعه‌های شرکت سامسونگ با نام Samsung Mulsan Gongsa سرمایه‌گذاری کرد

اما بعد از چند سال به دلیل اختلاف سلیقه‌ای که بین لی و چو به وجود آمد به شراکتشان پایان دادند و گروه ساخته شده به سه زیر‌مجموعه تحت عنوان‌های :

سامسونگ گروپ
هیوسانگ گروپ
هانکوک تایر
تجزیه شد. حتما تا خواندن همین بخش از ماجرا هم متوجه شده‌اید تاریخچه برند شرکت سامسونگ با پیچیدگی‌های بسیاری همراه است.

داستان برند سامسونگ در مسیر ورود به صنعت الکترونیک
داستان شرکت سامسونگ از اینجا به بعد در مسیری قرار می‌گیرد که برای همه ما قابل انتظار است. حوالی سال 1970 میلادی شرکت سامسونگ یک زیرمجموعه دیگر با نام سامسونگ الکتریک اینداستریز تاسیس کرد و به صورت جدی وارد صنعت الکترونیک شد.

برای این زیرمجموعه تازه تاسیس نیاز به یک واحد اجرایی بود که آن را هم در شهر سون تاسیس کردند و به این ترتیب اولین محصولات خود را که شامل یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون و حتی ماشین حساب بود، تولید کرد.

کمی بعد از تاسیس این واحد الکترونیکی یک شرکت ژاپنی با نام NEC تصمیم به همکاری با این شرکت کره‌ای گرفت، حاصل این همکاری تاسیس Samsung-NEC و تولید محصولات خانگی و سیستم‌های صوتی شد. بله، من هم مثل شما فکرش را نمی‌کردم در تاریخچه برند شرکت سامسونگ این اندازه تعدد گروه و زیرمجموعه وجود داشته باشد.

به هرحال این همکاری‌ها و ادغام شرکت‌ها به همین‌جا ختم نشد و قریب به ده سال بعد شرکت سامسونگ یکی از با اهمیت‌ترین خریدهای خود را انجام داد. این خرید ارزشمند شرکت Hanguk Jeonja Tongsin بود که سامسونگ را وارد صنعت مخابرت کرد. واقعیت این است که شرکت هانگوک پایه و اساس امپراتوری عظیم سامسونگ در حوزه موبایل است. با این همه در شروع همکاری آنچه تولید می‌کردند سوئیچ‌های مخابراتی بود.

بیش از 489 هزار کارمند

به احتمال فراوان می‌دانید که سامسونگ در حوزه‌‌های مختلفی فعالیت دارد و حیطه کاری آن فراتر از تولید قطعات الکترونیکی و گوشی‌های هوشمند است؛ اما مطمئناً نمی‌دانستید که این شرکت، بیش از 78 شرکت بزرگ و کوچک دیگر را هم در دل خود جای داده است. از مجموع این شرکت‌ها در حدود 59 کمپانی هنوز به ثبت نرسیده‌اند و 19 شرکت دیگر نیز در کشور کره جنوبی کاملاً شناخته شده محسوب می‌شوند.

همچنین بخش عمده‌ای از این شرکت‌ها در حوزه بیمه، ساخت و ساز، خدمات مالی، تولید کشتی و صنایع پزشکی فعالیت دارند. این حیطه کاری وسیع سبب شده است که سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها از نظر تعداد کارمندان باشد. این شرکت چندی پیش اعلام کرد که در حال حاضر در 80 کشور دنیا از جمله کره جنوبی بیش از 489 هزار کارمند زیر نظر او فعالیت دارند.

یکی از شاهکارهای معماری جهان که توسط بخش ساخت و ساز سامسونگ بنا شده است، برج خلیفه در شهر دوبی (تصویر بالا) است که با ارتفاعی در حدود 830 متر در حال حاضر به عنوان بلندترین ساختمان و آسمان خراش دنیا شناخته می‌شود.

زیرمجموعه‌ای که در سال 1970 در بخش الکترونیک تاسیس شده بود تا سال 1981 موفق به تولید ده میلیون تلویزیون سیاه و سفید شد، کمتر از سه سال بعد هم، لی طی یک اقدام از تصمیمش برای ورود به صنعت تولید حافظه DRAM رونمایی و تنها سه سال بعد از این رونمایی به سومین تولیدکننده این محصول در جهان بدل شد.

عاقبت لی بویینگ چویل در 1987 درگذشت و حکومت بر امپراتوری به دست پسرش افتاد. مدیر جدید شرکت بزرگ سامسونگ را به چهار بخش بزرگ تقسیم کرد.

تقسیم‌بندی شرکت سامسونگ به این شکل:

سامسونگ گروپ
شینسگائه
سی‌جی
هانسول
صورت گرفت که در واقع سامسونگ گروپ بخش اصلی این تقسیم‌بندی بود که زیرمجموعه‌های زیادی را در خود حفظ کرده بود، و بخش‌های دیگر به مرور به طور کلی از شرکت اصلی جدا شدند و هریک به طور مستقل به فعالیت خود ادامه دادند.

آیا اولین تولید موبایل، برای داستان برند سامسونگ یک تهدید بود؟
سال 1990 در تاریخچه برند شرکت سامسونگ همزمان است با فعالیت‌هایی در راستای تبدیل سامسونگ به یک برند جهانی و اولین اقدام در راستای آن هم، احداث اولین کارخانه‌ی تولید تلویزیون در خارج از مرزهای کُره، در کشور پرتغال بود.

تا پیش از این شاید می‌شد در پاسخ به این سوال که « شرکت سامسونگ در کدام کشور است؟» کره جنوبی را نام برد اما امروزه باید به قطعیت گفت سامسونگ مرزها را پشت سر گذاشته و حالا دیگر نه محدود به یک کشور بلکه یک برند جهانی است.

همچنین پیش از اقدام برای جهانی شدن در سال 1982 سامسونگ موفق به معرفی اولین کامپیوتر شخصی خود شد. کامپیوتری که برای ذخیره اطلاعاتش از یک نوار کاست بهره‌ می‌گرفت.

محصولات شرکت سامسونگ در بازار گوشی و موبایل اولین بار با یک عرضه در کره جنوبی آغاز شد، زمانی که برند موتورولا بزرگترین سهم بازار موبایل کره را در اختیار داشت.

برخلاف پیش‌بینی‌ها تولیدات سامسونگ با چنان کیفیت ضعیفی به بازار آمدند که مدیران سامسونگ در خود را برای خروج از این بازار آماده می‌کردند. عملکرد گوشی‌های تولیدی آنچنان با مشکل مواجه بودند که دستور نابودی موبایل‌های تولیدی را صادر کردند.

باید به همکاری‌های این شرکت کره‌ای در تاریخچه برند شرکت سامسونگ عادت کرده باشید، پس خوب است بدانید که سال 2006 شرکت سامسونگ و سونی به اتفاق هم بزرگ‌ترین تولیدکننده LCD جهان را با نام S-LCD راه‌اندازی کردند.

اما این همکاری آنچنان طولانی نشد. شرکت سامسونگ شش سال بعد کل سهام سونی را از S-LCD خریداری کرد و اینگونه تمام شرکت را به تملک خود درآورد.

اولین گوشی همراه با فناوری CDMA

Sami-7.jpg

گوشی Samsung SCH-100 که در سال 1996 معرفی و عرضه شد، اولین محصول در این رده محسوب می‌شود که فناوری CDMA را در خود جای داده است. در آن زمان CDMA، یک فناوری ارتباطی جدید به شمار می‌رفت و تا پیش از معرفی ارتباط 4G/LTE، مزایا و برتری‌های بسیاری نسبت به فناوری GSM داشت؛ اما محدودیت‌های موجود در آن سبب شد که خیلی زود کنار گذاشته شود. اگرچه این موضوع دیگر این روزها دارای اهمیت نیست اما باید سامسونگ را به دلیل اشتیاق برای آزمایش و تست فناوری‌های جدید تحسین کنیم.

اولین ساعت و گوشی همراه یکپارچه

Sami-8.jpg

اگرچه در حال حاضر دستگاه‌هایی وجود دارند که بدون نیاز به استفاده از گوشی‌های همراه، امکان برقراری تماس‌های تلفنی یا ارسال پیامک را فراهم می‌کنند اما می‌توان گفت که ایده مربوط به ترکیب ساعت‌ها با گوشی‌های همراه به زمان‌های بسیار قبل باز می‌گردد. علاوه بر این، باید سامسونگ را برای دنبال کردن این ایده به عنوان یک پیشگام معرفی کنیم چرا که این شرکت در سال 1999 محصولی با عنوان Samsung SPH-WP10 را معرفی کرد که ترکیبی جالب از گوشی‌های همراه و ساعت‌های کلاسیک بود.

این دستگاه علاوه بر اینکه می‌توانست زمان را به کاربران نشان دهد به آن‌ها این امکان را می‌داد که بتوانند با هربار شارژ کامل، تماس‌های تلفنی بلند مدت و در حدود 90 دقیقه‌ای برقرار کنند. پس از اتمام باتری نیز، امکان شارژ این دستگاه با استفاده از شارژر همراه امکان پذیر بود. نمایشگر این دستگاه از یک LCD تک رنگ تشکیل شده بود و در اطراف آن نیز چند دکمه فیزیکی وجود داشت که برای حرکت میان گزینه‌های منو مورد استفاده قرار می‌گرفت. از دیگر قابلیت‌های جالب این دستگاه می‌توان به پشتیبانی از دستورات صوتی اشاره کرد که به کاربران این امکان را می‌داد با اعلام نام مخاطبان خود، یک تماس تلفنی با آن‌ها برقرار کنند.

همانطور که احتمالاً حدس زده‌اید، این دستگاه به دلیل اینکه از یک ایده و طراحی جدید بهره می‌برد، نتوانست موفقیت‌های تجاری زیادی را برای سامسونگ دست و پا کند. اما جالب است که بدانید بخش تولید ساعت‌های هوشمند این شرکت، نسبت به بسیاری از دیگر قسمت‌ها دارای قدمت بیشتری است.

تولید اولین اسمارت‌فون حتی پیش از معرفی اندروید و iOS

Sami-9.jpg

اگرچه این سامسونگ نبود که اولین اسمارت فون دنیا را تولید کرد، اما این شرکت یکی از اولین‌هایی بود که سال‌ها برای تولید این محصولات وقت گذاشت. سامسونگ توانست در سال 2001، اولین “گوشی PDA” دنیا را معرفی کند که دارای یک نمایشگر رنگی نیز بود. این گوشی که با عنوان SPH-i300 در کشور آمریکا عرضه شد می‌توانست به صورت انحصاری با شبکه‌های مخابراتی شرکت Sprint ارتباط برقرار کند. این گوشی همچنین از سیستم عامل Palm OS بهره می‌برد و تمامی امکانات موجود در دستگاه‌های PDA را همراه با قابلیت برقراری تماس‌های تلفنی در اختیار کاربران قرار می‌داد.

به این ترتیب SPH-i300 را می‌توان به عنوان اولین تلاش‌های سامسونگ برای تولید گوشی‌های هوشمند به حساب آورد. این گوشی زمانی روانه بازار شد که خبری از دو سیستم عامل اندروید و iOS نبود و به همین دلیل باید آن را تحسین کنیم.

منبع: کالامگ

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

نظر دهید.

guest

نظر خود را در مورد این مقاله با بقیه در اشتراک بگذارید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
🍪 این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.