پرش لینک ها

کارآفرینی سازمانی

کارآفرینی سازمانی فرآیندی در کارآفرینی است که سازمان طی می‌کند، تا همه کارکنان بتوانند در نقش کارآفرین انجام وظیفه کنند و تمام فعالیت‌های فردی یا گروهی را به طور مستمر، سریع و راحت در سازمان مرکزی به ثمر برسانند. هنگامی که فعالیت کارآفرینی توسط فرد یا گروه کارآفرین در داخل یک سازمان انجام بگیرد، به آن کارآفرینی سازمانی گویند

بیشتر بدانید...

کارآفرینی سازمانی چیست؟

بیایید ببینیم دقیقا کارآفرینی سازمانی چیست. می‌توانید نوشت‌افزار اداری را بدون کاغذ یادداشت‌های چسب‌دار کوچک تصور کنید؟ آیا بدون وجود پلی‌استیشن‌های سونی، کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری می‌توانستند به محبوبیت فعلی دست پیدا کنند؟ آیا می‌توانید فیسبوک را بدون گزینه‌ی «like» تصور کنید؟

تمامی این محصولات محبوب و دوست داشتنی حاصل تلاش کارآفرینان سازمانی هستند. کارمندان در حالی که برای سازمان بزرگی مشغول به کار هستند، می‌توانند مانند یک کارآفرین فکر و عمل کنند. کارآفرینان سازمانی، معمولا به تنهایی ابتکار عمل را به دست می‌گیرند تا محصولات، فرآیندها، سیاست‌ها و خدماتی برای سازمان‌شان ایجاد کنند، در حالی که هنوز تحت لوای ارزش‌ها و اهداف سازمان فعالیت می کنند.

لازم نیست برای کارآفرین سازمانی بودن، همه وظایف خود را به گونه‌ای نامتعارف انجام دهید یا دارای خلاقیت خاصی باشید، اما باید شهامت داشته باشید و به دنبال ایده‌ای بروید که فکر می‌کنید می‌تواند برای سازمان یا مشتریان‌تان ارزش‌آفرینی کند. اگر فکر می‌کنید این استعداد در شما وجود دارد که به یک کارآفرین سازمانی تبدیل شوید، حتما ادامه‌ی مقاله را بخوانید.

امروزه، بهبود بخشیدن عملکرد، یکی از مهم ترین چالش های سازمان های بخش دولتی ، ‌خصوصی و ‌ عمومی است. یکی از راه حل های استراتژیک سازمان ها برای رسیدن به بازدهی بالا و موفق شدن، کارآفرینی سازمانی می باشد.
همچنین می توان گفت : یکی از استراتژی های هدفمند سازمان ها برای پاسخی سریع و مطلوب به تغییرات روز افزون محیطی در جوّ کسب و کار، ایجاد کردن سازمان های کارآفرین است. موجبات اجرا شدن مراتب کارآفرینی سازمانی توسط سازمان های کارآفرین از روش نهادینه سازی کارآفرینی در درون خود، انجام می شود‌.
نکته ی مهم این است که زمانی انتخاب یک رویکرد برای سازمان موثر است که بتواند به آنالیز نتایج بپردازد.
مدیریت صحیح نیز از دیگر عواملی است که هدف های سازمانی را تامین می کند‌.
فرآیند اصلی کارآفرینی سازمانی این است که برای تغییر و نوسازی از لایه های درونی سازمان شروع می کند که با چالش هایی ممکن است رو به رو شود، از جمله تضاد درون سازمان و اما راه خنثی کردن این گونه چالش ها، احترام گذاشتن می باشد که برای هدایت این تضاد ها و تبدیل کردن آن ها به جنبه های مثبت، کارساز است.
در این فرآیند عملکرد سازمان، بهبود پیدا می کند و احیا می شود.
از فواید کارآفرینی سازمانی می توان گفت، باعث:
1.نو آوری در فرایند های سازمان،
2‌.نوآوری در طراحی محصول،
3. بهبود عملکرد سازمان،
4. کارایی و اثربخشی آن،  می شود.
کارآفرینی سازمانی، عاملی مهم در توسعه و اقتصاد و ایجاد ثروت محسوب می شود.
کارآفرینی سازمانی، نوع حائز اهمیتی از نوآوری سازمانی است و شامل فر‌آیندی می شود که تلاش و کوشش های شرکت را برای نوآوری با تداوم و مفید در زمان رقابت با بازار های جهانی، آسان می کند.
*واژه های دیگری که برای اشاره به کارآفرینی سازمانی استفاده می شوند، عبارتند از:
1- کار آفرینی درون سازمانی
2- سرمایه گذاری شرکتی
3- کارآفرینی شرکتی داخلی
4- مدیریت سرمایه گذاری،سرمایه گذاری های جدید
5- جسارت شرکتی داخلی.

Untitled-5

فواید و خطرات کارآفرینی سازمانی

خیلی از کارآفرینان، وقتی هنوز برای فرد دیگری کار می‌کنند، مقدمات کارآفرینی کسب‌و‌کار خود را فراهم می‌کنند. کارآفرین سازمانی بودن به شما این امکان را می‌دهد تا از منابع و ارتباطات سازمان برای کار کردن روی ایده‌ی خود استفاده کنید و با خیال آسوده علاوه بر انجام وظایف شغلی‌تان، دانش و مهارت‌های خود را افزایش دهید.

وقتی می‌بینید که می‌توانید مشارکتی مهم در سازمان یا تیم‌تان داشته باشید و به اهداف و چشم‌اندازهای بزرگ خودتان دست پیدا کنید، رضایت شغلی‌، اعتبار و اعتماد‌ به نفس تان افزایش پیدا می‌کند.

پنج گام کار آفرینی سازمانی مرکان

در این گام، داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از ابعاد مختلف کسب و کار موردنظر از طرق مختلف همچون

مصاحبه با مدیران ارشد، مدیران میانی و کارکنان

پرسشنامه

تحقیقات میدانی و

گردآوری میشود و تحلیل و بررسی تخصصی این اطلاعات توسط متخصصین و مشاورین مجموعه مرکان صورت میگیرد و در نهایتی سندی به نام سند تحلیل کارآفرینی سازمانی (CEA) به کسب و کار موردنظر اهدا میگردد.

پس از گذراندن مرحله‌ی قبل، وارد گام دوم یعنی پیشنهادات و راهکارهای اصلاحی و بهبودی میشویم. چالش ها و معضلات شناسایی شده در فرایند گام اول، توسط متخصصین و مشاورین مجموعه مرکان مورد ارزیابی و اولویت بندی قرار گرفته و بر اساس اولویت و فوریت، راهکارهای اجرایی و عملیاتی در راستای بهبود وضعیت کسب و کار موردنظر ارائه میگردد.

تیم متخصصین و مشاورین مجموعه مرکان توانمندی لازم جهت پیاده سازی و اجرای طرح ها و راهکارهای ارائه شده در گام دوم را دارا بوده و در راستای بهبود و اصلاح کسب و کار موردنظر اقدامات اجرایی لازم را انجام میدهد. کلیه طرح ها و اقدامات اجرایی صورت گرفته توسط تیم مرکان دارای ۶ ماه پشتیبانی تخصصی و مشاوره ای بوده تا کسب و کار به اهداف و نتایج مورد نظر دست یابد.

در گام چهارم، پس از رفع معضلات و چالش های اساسی کسب و کار، نوبت به توسعه و گسترش ابعاد کسب و کار خواهد رسید. در این گام با توجه به توانمندی های کسب و کار و فرصت های موجود در بازار، طرح های توسعه ای توسط متخصصین و مشاورین مجموعه مرکان به کسب و کار موردنظر ارائه گشته و در صورت توافق اجرایی میگردد.

آخرین گام از فرایند پکیج کارآفرینی سازمانی مرکان را بین المللی سازی شکل میدهد. در این گام مرزها را گسترش داده و محصول یا خدمت کسب و کار موردنظر را به آن سویمرزها ارائه نموده و طرح ها و پیشنهادات تخصصی و نوآورانه ای جهت توسعه پتانسیل صادراتی و بین المللی سازی کسب و کا موردنظر ارائه و اجرا میگردد.

111-1112084_gift-png-free-gift-png-transparent-png-removebg-preview

هدیه ویژه مرکان به شما

هدیه ی ویژه ی مرکان به شما یک جلسه مشاوره رایگان، برای دریافت هدیه خود شماره خود را وارد کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ویژگی های پکیج کارآفرینی سازمانی مرکان

بهره‌گیری از دانش روز

مرکان با بهره‌گیری از متخصصین و فارغ‌التحصیلان کارآفرینی سازمانی دانشگاه تهران و با استفاده از جدیدترین متدهای روز خدمات خود را ارائه مینماید.

جامع بودن خدمات

پکیج کارآفرینی سازمانی مرکان تمام ابعاد کسب‌وکار را پوشش داده و تحلیل کاملی را ارائه میدهد.

پشتیبانی قدرتمند

تیم مرکان خود را ملزم به پشتیبانی قوی پروژه‌های خود میداند تا کسب‌وکار را به نتیجه مطلوب برساند.

خدمات شخصی‌سازی شده

خدمات تخصصی کارآفرینی سازمانی مرکان برای هر مجموعه و سازمانی منحصر به فرد بوده و بر اساس شرایط خاص آن مجموعه ارائه میگردد.

pngtree-beautiful-technical-support-vector-line-icon-png-image_1745316-removebg-preview

درخواست مشاوره رایگان

با تکمیل فرم زیر از یک جلسه مشاوره رایگان مرکان بهره مند شوید.

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سوالات پرتکرار

همانطور که در ویژگی‌های پکیج مطرح گردید، این خدمات به مجموعه‌های مختلف قابل ارائه بودت و مختص هر مجموعه شخصی‌سازی میشود. اولویت مجموعه مرکان ارائه خدمات به کارخانه‌جات و واحدهای تولیدی، شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) و شرکت‌های دانش‌بنیان میباشد.

فقط سازمان‌های دولتی مخاطب پکیج کارآفرینی سازمانی مرکان هستند؟
خیر، منظور از سازمان در کارآفرینی سازمانی، هر مجموعه و کسب‌وکاری که دارای ساختار باشد بوده و محدود به سازمان‌های خاصی نمیباشد.

مدت زمان ثابت و مخشصی را برای تمامی مجموعه‌ها نمیتوان تعیین نمود. هر مجموعه در جلسات اولیه، ارزیابی شده و تخمین زمانی ارائه خدمات مناسب به آن مجموعه انجام میگیرد.

همانطور که بیان شد، این پکیج تحلیلی جامع از تمامی ابعاد کسب‌وکار را ارائه میدهد (عارضه‌یابی ۳۶۰ درجه)، سپس عارضه‌های شناسایی شده را اولویت بندی نموده و با بهره‌گیری از تیم مشاورین متخصص به ارائه راهکار و حل عارضه‌ها میپردازد. وجه تمایز این پکیج، عارضه‌یابی تخصصی، تامین نیازهای کسب‌وکارها در تمامی ابعاد و بهره‌مندی از تیمی متخصص و کارامد میباشد.

مقالات مرتبط

🍪 این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.