پرش لینک ها

گرافیک،وسیله ارتباطی عصر مدرن

روز جهانی گرافیک در 27 آوریل است. این روز توسط شورای بین المللی انجمن های طراحی گرافیک (Icograda) در 27 آوریل 1963 تأسیس شد. روز جهانی گرافیک – که روز جهانی طراحی گرافیک نیز نامیده می شود – یک شانس است.شانسِ شناخت طراحی ارتباطات و نقش آن در جهان.

کلمه ی Icograda مخفف شورای بین المللی انجمن های طراحی گرافیک است. Icograda با داشتن یک شبکه جهانی، موسسه ای است که متخصصان حرفه ای در زمینه طراحی ارتباطات را در خود جای داده است. برخی از رشته های طراحی ارتباطی تحت پوشش Icograda، از جمله طراحی گرافیک، ارتباطات بصری، تحقیق، آموزش، پژوهش، روزنامه نگاری، تا مدیریت طراحی هستند. ایکوگرادا بر نقش طراح ارتباطات در جامعه و دنیای صنعتی تاکید دارد. روز جهانی طراحی گرافیک از سال 1995 جشن گرفته می شود، دهه ها پس از تاسیس ایکوگرادا. روز جهانی طراحی گرافیک به عنوان انگیزه ای برای طراحان به منظور بازتاب نقش دنیای ارتباطات بصری در تمدن جهانی گرامی داشته می شود.

طراحی گرافیک چیست؟

 به نقل از منابع مختلف، طراحی گرافیک هنر ارتباط از طریق نوشتار، فضا و تصاویر است. طراحی گرافیک بخشی از ارتباطات بصری است. علم طراحی گرافیک، شامل هنرهای تجسمی، تایپوگرافی، چیدمان و طراحی تعاملی است. جالب اینجاست که بسیاری از منابع از هنری کول، یکی از چهره های آموزش و پرورش بریتانیا به عنوان شخصیت مهمی که جرقه توسعه این علم را به وجود آورد، یاد می کنند.

هنری به عنوان یک چهره آموزشی برجسته و تأثیرگذار در آموزش طراحی در انگلستان، دولت بریتانیا را در مورد اهمیت طراحی متقاعد کرد. در آن زمان مجله ای با عنوان Journal of Design and Manufactures تدوین شد. هنری سپس نمایشگاه بزرگی را برگزار کرد. این نمایشگاه، به منظور تجلیل از ظهور فناوری مدرن صنعتی و طراحی ویکتوریایی برگزار شد.

از نگاهی دیگر،طراحی گرافیک یک فرآیند خلاقانه است که اغلب شامل مشتری و طراح می شود. طراحی گرافیک، برای رساندن پیامی خاص به مخاطب هدف انجام می‌شود.

 اصطلاح “طراحی گرافیک” همچنین می تواند به تعدادی از رشته های هنری و حرفه ای اشاره کند که بر ارتباطات بصری و ارائه، تمرکز دارند. روش های مختلفی برای ایجاد و ترکیب کلمات، نمادها و تصاویر برای ایجاد یک نمایش بصری از ایده ها و پیام ها استفاده می شود.

  تاریخچه توسعه طراحی گرافیک چیست؟

 واژه “طراحی گرافیک” برای اولین بار در سال 1922 در مقاله ای با عنوان “نوع چاپ جدید برای طراحی جدید” استفاده شد. این مقاله توسط ویلیام آدیسون دویگینز، طراح اهل ایالات متحده (ایالات متحده) نوشته شده است.

چندین سال بعد، به طور دقیق، در سال 1928، یان تچیچولد اصول اولیه تایپوگرافی مدرن را در کتاب خود، تایپوگرافی جدید، فرموله کرد. Tshcichold یکی از تأثیرگذارترین تایپوگرافیان در طراحی گرافیک است که امروزه می شناسیم. به غیر از Tschichold، نام های دیگری نیز وجود دارد، یعنی Bauhaus، Herbert Bayer و Laszlo Moholy-Nagy، و El Lissitzky. این آنها بودند که پیشگام تکنیک های تولید بودند که در نهایت در طول قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت. در سال های بعد، طراحی گرافیک به طور گسترده ای شناخته شد و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. نیاز به طراحی گرافیک پس از جنگ جهانی دوم به سرعت افزایش یافت. طراحی گرافیکی در بسیاری از تبلیغات و بسته بندی محصولات استفاده می شود. در ایالات متحده (ایالات متحده)، سال 1937 تأثیرگذارترین دوره در توسعه طراحی گرافیک بود.

 نام the trigger،  مدرسه باهاوس از آلمان به شیکاگو بود. نام های معروف در میان آنها آدریان فروتیگر است. او طراح فونت های Univers و Frutiger است. پس از آن، پل رند نیز وجود دارد. پل به خاطر اصول باهاوس که صادقانه در طراحی تبلیغات و لوگو از اواخر دهه 1930 تا زمان مرگش در سال 1996 به کار برد، شناخته شده است. از آن زمان طراحی گرافیک به گسترش خود ادامه داده است. از نظر صنعتی، توسعه طراحی گرافیک همراه با توسعه مصرف گرایی رشد می کند. این شرایط باعث ایجاد اختلاف در بین بسیاری از جوامع طراحی شده بود. آنها مانیفست First Things First را منتشر کردند که اولین بار در سال 1964 منتشر شد و در سال 1999 مجدداً در مجله Emigre منتشر شد. رشد مصرف گرایی منجر به  ادامه توسعه علم طراحی گرافیک می شود.

روز گرافیک ‌در ایران

در چند دهه اخیر اهمیت طراحی گرافیک بیشتر شده است و به همین علت، با تشکیل انجمن صنفى طراحان گرافیك ایران، روز جهانی گرافیک مطابق با روز جهانی آن یعنی ۲۷ آوریل و مقارن با ۸ اردیبهشت به عنوان روز طراحی گرافیک و روز گرافیست انتخاب شده است.

مفهوم کلی گرافیک

گرافیک (از یونانی باستان γραφικός (graphikós) «مربوط به طراحی، نقاشی، نوشتن، و غیره») تصاویر یا طرح‌های بصری روی سطحی مانند دیوار، بوم، صفحه، کاغذ یا سنگ برای اطلاع رسانی، نشان دادن، یا سرگرم کردن در استفاده معاصر، شامل نمایش تصویری داده ها، مانند طراحی و ساخت، حروفچینی و هنرهای گرافیکی و در نرم افزارهای آموزشی و تفریحی است. تصاویری که توسط کامپیوتر تولید می شوند، گرافیک کامپیوتری نامیده می شوند. به عنوان مثال می توان به عکس ها، طراحی ها، هنر خطی، نمودارهای ریاضی، نمودارهای خطی، نمودارها، نمودارها، تایپوگرافی، اعداد، نمادها، طرح های هندسی، نقشه ها، نقشه های مهندسی یا تصاویر دیگر اشاره کرد. گرافیک اغلب متن، تصویر و رنگ را ترکیب می کند.

طراحی گرافیک ممکن است شامل انتخاب عمدی، ایجاد یا چیدمان تایپوگرافی به تنهایی باشد، مانند یک بروشور، پوستر، وب سایت یا کتاب بدون هیچ عنصر دیگری. هدف می تواند شفافیت یا ارتباط موثر، ارتباط با سایر عناصر فرهنگی، یا صرفا ایجاد یک سبک متمایز باشد. گرافیک می تواند کاربردی یا هنری باشد. مورد دوم می تواند یک نسخه ضبط شده باشد، مانند یک عکس، یا تفسیر توسط یک دانشمند برای برجسته کردن ویژگی های اساسی، یا یک هنرمند، در این صورت ممکن است تمایز با گرافیک خیالی مبهم شود. همچنین می توان از آن برای معماری استفاده کرد.

گرافیک و تاریخچه دیرینه اش

اولین گرافیک شناخته شده برای انسان شناسانی که دوره های ماقبل تاریخ را مطالعه می کنند، نقاشی های غار و نشانه گذاری روی تخته سنگ، استخوان، عاج و شاخ است که در دوره پارینه سنگی از 40000 تا 10000 قبل از میلاد ایجاد شده است. یا زودتر. بسیاری از این موارد برای ثبت جزئیات نجومی، فصلی و زمانی یافت شد. برخی از قدیمی‌ترین گرافیک‌ها و نقشه‌هایی که تقریباً از 6000 سال پیش برای دنیای مدرن شناخته شده‌اند، لوح‌های سنگی حکاکی شده و مهرهای استوانه‌ای سرامیکی است که نشان‌دهنده آغاز دوره‌های تاریخی و نگهداری سوابق برای اهداف حسابداری و موجودی است. سوابق مصر به قبل از اینها می رسد و مصریان از پاپیروس به عنوان ماده ای برای طرح ریزی ساخت اهرام استفاده می کردند. آنها همچنین از تخته سنگ آهک و چوب استفاده کردند. از 600 تا 250 قبل از میلاد، یونانیان نقش مهمی در هندسه داشتند. آنها از گرافیک برای نمایش نظریه های ریاضی خود مانند قضیه دایره و قضیه فیثاغورث استفاده کردند.

در هنر، “گرافیک” اغلب برای تمایز کار به صورت یکنواخت و متشکل از خطوط،(بر خلاف نقاشی) استفاده می شود.

انواع هنرهای گرافیکی

طراحی

طراحی به طور کلی شامل ایجاد علائم روی یک سطح با اعمال فشار از ابزار یا حرکت ابزار در سراسر یک سطح است. که در آن ابزار همیشه طوری استفاده می شود که گویی هیچ ابزاری وجود ندارد و این هنر است. ترسیم گرافیکی یک نقشه هدایت ابزاری است.

چاپ

چاپ چوبی شامل تصاویر اولین بار پس از اختراع کاغذ (حدود 105 پس از میلاد) در چین مشاهده شد. در غرب، تکنیک های اصلی تراش چوب، حکاکی و قلمزنی بوده است، اما تکنیک های بسیار دیگری نیز وجود دارد.

حکاکی کردن

اچینگ یک روش قلمزنی برای چاپ است که در آن تصویر با استفاده از اسید بر روی سطح یک صفحه فلزی حک می شود. اسید فلز را می خورد و قسمت های زبر را پشت سر می گذارد، یا اگر سطح در معرض اسید بسیار نازک باشد، خطی را در صفحه می سوزاند. اعتقاد بر این است که استفاده از این فرآیند در چاپگری توسط دانیل هاپفر (حدود 1470-1536) از آگزبورگ آلمان اختراع شده است که زره را به این روش تزئین می کرد. اچینگ همچنین در ساخت بردهای مدار چاپی و دستگاه های نیمه هادی استفاده می شود.

هنر خط

هنر خط یک اصطلاح غیر اختصاصی است که گاهی اوقات برای هر تصویری که شامل خطوط مستقیم و منحنی متمایز است که در یک پس‌زمینه (معمولاً ساده) قرار گرفته‌اند، بدون درجه‌بندی در سایه (تاریکی) یا رنگ (رنگ) برای نمایش دو بعدی یا سه بعدی استفاده می‌شود. -اشیاء لاین آرت معمولا تک رنگ است، اگرچه خطوط ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشند.

تصویرسازی

تصویرسازی نمایشی بصری مانند طراحی، نقاشی، عکس یا سایر آثار هنری است که بر موضوع بیشتر از فرم تاکید می کند. هدف یک تصویر، توضیح یا تزئین یک داستان، شعر یا بخشی از اطلاعات متنی (مانند مقاله روزنامه)، به طور سنتی با ارائه یک نمایش بصری از چیزی است که در متن توضیح داده شده است.

 کاریکاتور

 تصویری است که حاوی یک پیام سیاسی یا اجتماعی است. در این هنر با استفاده از تصویرسازی می توان  طیف وسیعی از موضوعات را نشان داد و کارکردهای مختلفی را انجام داد، مانند:

 چهره دادن به شخصیت ها در یک داستان

نمایش تعدادی نمونه از یک آیتم شرح داده شده در یک کتاب درسی دانشگاهی و … .

نمودارها

نمودار یا چارت نوعی از هنر گرافیکی است که داده های جدولی یا عددی را نشان می دهد. نمودارها اغلب برای سهولت در درک مقادیر زیادی از داده ها و روابط بین بخش های مختلف داده استفاده می شوند.

دیاگرام

دیالگرام،پ یک نمایش بصری ساده و ساختار یافته از مفاهیم، ​​ایده ها، ساختارها، روابط، داده های آماری و غیره است که برای تجسم و شفاف سازی موضوع استفاده می شود.

نشانه ها یا نماد ها(symbols)

نماد در معنای اصلی خود، بازنمایی یک مفهوم یا کمیت است. یعنی یک ایده، شی، مفهوم، کیفیت و غیره. در اصطلاح روان‌شناختی و فلسفی‌تر، همه مفاهیم ماهیت نمادین دارند و بازنمایی این مفاهیم صرفاً مصنوعات نشانه‌ای هستند که تمثیلی به معنای نمادین هستند .

گرافیک کامپیوتری

دو نوع گرافیک کامپیوتری وجود دارد:

  • گرافیک شطرنجی:

 که در آن هر پیکسل به طور جداگانه تعریف می شود (مانند یک عکس دیجیتال)،

  • گرافیک برداری:

که در آن از فرمول های ریاضی برای ترسیم خطوط و اشکال استفاده می شود، سپس برای بیننده

 تفسیر می شوند. گرافیک استفاده از وکتورها منجر به گرافیک بی نهایت واضح و فایل‌های اغلب کوچک‌تر می‌شود، اما وقتی پیچیده باشد، مانند بردارها زمان می‌برند تا رندر شوند و ممکن است اندازه فایل‌های بزرگ‌تری نسبت به یک معادل شطرنجی داشته باشند. در سال 1950، اولین نمایشگر کامپیوتری به کامپیوتر Whirlwind I MIT متصل شد تا تصاویر ساده تولید کند. پس از آن، TX-0 و TX-2 MIT، محاسبات تعاملی که علاقه به گرافیک کامپیوتری را در اواخر دهه 1950 افزایش داد، دنبال شد. در سال 1962، ایوان ساترلند Sketchpad را اختراع کرد، برنامه ای نوآورانه که بر اشکال جایگزین تعامل با رایانه تأثیر گذاشت.

در اواسط دهه 1960، پروژه های بزرگ تحقیقاتی گرافیک کامپیوتری در MIT، جنرال موتورز، آزمایشگاه بل و شرکت لاکهید آغاز شد. داگلاس تی راس از MIT یک زبان کامپایلر پیشرفته برای برنامه نویسی گرافیکی ایجاد کرد. S.A.Coons، همچنین در MIT، و J. C. Ferguson در Boeing، کار خود را در سطوح مجسمه‌سازی آغاز کردند. جنرال موتورز سیستم DAC-1 خود را توسعه داد و شرکت‌های دیگری مانند داگلاس، لاکهید و مک‌دانل نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشتند. در سال 1968، ردیابی پرتو برای اولین بار توسط آرتور آپل از مرکز تحقیقات IBM، Yorktown Heights، N.Y.[1] توصیف شد.

در اواخر دهه 1970، رایانه های شخصی قدرتمندتر شدند و قادر به ترسیم اشکال و طرح های اساسی و پیچیده بودند. در دهه 1980، هنرمندان و طراحان گرافیک شروع به دیدن رایانه شخصی، به ویژه Commodore Amiga و Macintosh، به عنوان یک ابزار طراحی جدی کردند، ابزاری که می‌توانست در زمان صرفه‌جویی کرده و با دقت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر طراحی کند. گرافیک کامپیوتری سه بعدی در اواخر دهه 1980 با کامپیوترهای قدرتمند SGI امکان پذیر شد که بعدها برای ساخت برخی از اولین فیلم های کوتاه کاملاً کامپیوتری در پیکسار مورد استفاده قرار گرفت. مکینتاش همچنان یکی از محبوب ترین ابزارهای گرافیک کامپیوتری در استودیوهای طراحی گرافیک و مشاغل است. سیستم‌های رایانه‌ای مدرن که قدمت آن‌ها از دهه 1980 به بعد می‌رسد، اغلب از یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای ارائه داده‌ها و اطلاعات با نمادها، نمادها و تصاویر، به جای متن استفاده می‌کنند. گرافیک یکی از پنج عنصر کلیدی فناوری چند رسانه ای است.

گرافیک های سه بعدی

گرافیک سه بعدی در دهه 1990 در زمینه بازی(چند رسانه ای و انیمیشن)محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در سال 1996، Quake، یکی از اولین بازی های کاملا سه بعدی، منتشر شد. در سال 1995، داستان اسباب بازی، اولین انیمیشن کامل کامپیوتری، در سینماها اکران شد. از آن زمان، گرافیک کامپیوتری به دلیل کامپیوترهای پیشرفته تر و برنامه های نرم افزاری مدل سازی سه بعدی بهتر، مانند مایا، 3D Studio Max و Cinema 4D، دقیق تر و دقیق تر شده است. یکی دیگر از کاربردهای گرافیک رایانه ای محافظ صفحه نمایش است که در اصل برای جلوگیری از «سوختن» چیدمان رابط های کاربری گرافیکی پرکاربرد در صفحه نمایش کامپیوتر طراحی شده است. آنها از آن زمان به آثار هنری واقعی تبدیل شده اند و هدف عملی آنها منسوخ شده است. صفحه نمایش های مدرن مستعد چنین مصنوعاتی نیستند.

گرافیک وب

در دهه 1990، سرعت اینترنت افزایش یافت و مرورگرهای اینترنتی با قابلیت مشاهده تصاویر منتشر شدند که اولین آنها Mosaic بود. وب سایت ها شروع به استفاده از فرمت GIF برای نمایش گرافیک های کوچک مانند بنرها، تبلیغات و دکمه های ناوبری در صفحات وب کردند. مرورگرهای وب مدرن اکنون می توانند تصاویر JPEG، PNG و به طور فزاینده ای، تصاویر SVG را علاوه بر GIF در صفحات وب نمایش دهند. پشتیبانی از SVG و تا حدودی VML در برخی از مرورگرهای وب مدرن امکان نمایش گرافیک های برداری را که در هر اندازه ای واضح و شفاف هستند را ممکن ساخته است. پلاگین ها عملکردهای مرورگر وب را برای نمایش گرافیک های متحرک، تعاملی و سه بعدی موجود در فرمت های فایل مانند SWF و X3D گسترش می دهند.

گرافیک های وب مدرن را می توان با نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop، GIMP یا Corel Paint Shop Pro ساخت. کاربران مایکروسافت ویندوز دارای MS Paint هستند که بسیاری آن را فاقد ویژگی می دانند. این به این دلیل است که MS Paint یک بسته نقاشی است و یک بسته گرافیکی نیست. پلتفرم ها و وب سایت های متعددی برای پاسخگویی به هنرمندان گرافیک وب و میزبانی جوامع آنها ایجاد شده است. تعداد فزاینده‌ای از مردم از ایجاد امضاهای انجمن اینترنتی استفاده می‌کنند – معمولاً پس از پست کاربر ظاهر می‌شوند – و دیگر آثار هنری دیجیتال، مانند دستکاری‌های عکس و گرافیک‌های بزرگ. با توسعه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌ای که جوامع خود را پیرامون محصولات خود ایجاد می‌کنند، وب‌سایت‌های بیشتری برای ارائه گرافیک به طرفداران و قادر ساختن آن‌ها برای نشان دادن قدردانی خود از چنین بازی‌هایی در پروفایل‌های بازی خود توسعه می‌یابند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

نظر دهید.

guest

نظر خود را در مورد این مقاله با بقیه در اشتراک بگذارید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
🍪 این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.