پرش لینک ها

غذای رایگان با کارت طلایی مک دونالد

تاریخ اولیه مک دونالد

اولین رستوران مک دونالد در سال 1940 توسط برادران موریس (“مک”) و ریچارد مک دونالد در سن برناردینو، کالیفرنیا افتتاح شد. در اصل این بود که طیف گسترده ای از آیتم ها را ارائه می کرد. با این حال، در سال 1948، برادران تصمیم گرفتند کسب و کار خود را بازسازی کنند و پس از یک بازسازی سه ماهه، مک‌دونالدز مجددا افتتاح شد. رستوران کوچک برای تولید مقادیر زیادی غذا با قیمت پایین طراحی شده بود. برای دستیابی به این هدف، برادران منو را محدود کردند – که فقط شامل همبرگر، چیپس سیب زمینی (که بعداً با سیب زمینی سرخ کرده جایگزین شد)، نوشیدنی و پای – و یک قالب ساده و کارآمد ایجاد کردند که نام آن را سیستم خدمات Speedee گذاشتند.

این شامل یک پیشخوان سلف سرویس بود که نیاز به پیشخدمت را از بین می برد و مشتریان غذای خود را به سرعت دریافت می کردند زیرا همبرگرها زودتر از موعد پخته می شدند، پیچیده می شدند و زیر لامپ های گرما گرم می شدند. این نوآوری ها به برادران این امکان را می داد که فقط 15 سنت برای یک همبرگر اصلی دریافت کنند، تقریباً نصف قیمت رستوران های رقیب. مک دونالد یک موفقیت بزرگ بود و برادران، برنامه فرانچایز را شروع کردند.

توسعه نام تجاری: از صاحب امتیاز تا بیگ مک

Kroc با درک این موضوع که امتیازدهندگان برای موفقیت شرکت حیاتی هستند، استانداردهای دقیقی را برای نحوه اداره مک‌دونالدز، از آماده‌سازی غذا تا تمیز کردن، ایجاد کرد. او برای اطمینان از عملکرد استاندارد رسانه ها، (1961) برنامه ای را ایجاد کرد که بعداً به نام دانشگاه هامبورگر شناخته شد، تا به افراد آموزش دهد. علاوه بر این، قالب رستوران‌ها را تغییر داد و کارمندان پیشخوان را برای دریافت سفارش‌ها اضافه کرد و در سال 1975 یک مک‌دونالدز در آریزونا اولین پنجره زنجیره‌ای را باز کرد، ویژگی که به زودی در همه جا باز شد.

در طول این مدت، مک‌دونالدز نیز سه ویژگی را معرفی کرد که نام تجاری آن و شناخت عمومی بیشتر را مشخص می‌کرد. ابتدا در سال 1963 چهره عمومی شرکت معرفی شد، دلقکی به نام رونالد مک دونالد. با این حال، انتقاد از بازاریابی برای کودکان و رشد درک منفی از دلقک ها باعث شد تا شرکت تا حد زیادی این شخصیت را در اوایل قرن بیست و یکم کنار بگذارد. شاید قابل توجه ترین مورد اضافه شدن در سال 1968 رخ داد، زمانی که مک دونالدز بیگ مک را به منوی ملی خود اضافه کرد. همبرگر نمادین پس از سیب زمینی سرخ کرده به پرفروش ترین کالای شرکت تبدیل شد. علاوه بر این، در طول دهه 1960، این زنجیره، آرم خود را اصلاح کرد و در نهایت طرح معروف دو قوس M را به نمایش گذاشت، که به نماد ماندگاری آن و یکی از مشهورترین لوگوها در جهان تبدیل شد.این طرح، از طاق های بلند زرد رنگی که قبلاً بر پشت بام رستوران مک دونالد وجود داشت، الهام گرفته شده بود.

این تغییرات به رشد مک دونالد کمک کرد. در کمتر از 10 سال پس از اینکه کروک، مالک انحصاری مک دونالد شد، تعداد فروشگاه های زنجیره ای به 1000 رسید. با افزایش این اعداد، سهام شرکت در سال 1965 تجارت عمومی را آغاز کرد.

گسترش و محصولات

این زنجیره به گسترش داخلی و بین المللی ادامه داد. در سال 1967 یک فرنچایز در ریچموند، بریتیش کلمبیا، کانادا، اولین مکان مک‌دونالد در خارج از ایالات متحده افتتاح شد. در اوایل قرن بیست و یکم، حدود 34000 شعبه در بیش از 115 کشور و منطقه فعال بودند. رشد در دهه 1990 به قدری سریع بود که گفته می شد هر پنج ساعت یک مک دونالد جدید در جایی در جهان افتتاح می شود. این رستوران در واقع به محبوب ترین رستوران خانوادگی تبدیل شد و بر غذای مقرون به صرفه، سرگرمی و طعم هایی که برای کودکان و بزرگسالان جذاب بود، تأکید داشت.

در طول سال‌ها، مک‌دونالدز نیز منوی خود را گسترش داد و ساندویچ‌های:

 • Filet-O-Fish (1965)
 • Quarter Pounders (1973)
 • Egg McMuffins (1975)
 • Happy Meals (1979)
 • Chicken McNuggets (1983)

را معرفی کرد. علاوه بر این، رستوران های کشورهای خارجی نیز منوی خود را با آداب و رسوم و ذائقه محلی تطبیق دادند.

در اواخر قرن بیستم، مک‌دونالدز با خرید:

 • Chipotle Mexico Grill (1998)
 • Donatos Pizza (1999)
 • Boston Market (2000)

از ایالات متحده و در انگلستان، مک‌دونالد Aroma Cafe (1999) را خریداری کرد واز تجارت همبرگر فراتر رفت. با این حال، در اواخر سال 2008، مک‌دونالد دیگر مالک یا سهامی در هیچ یک از آن شرکت‌ها نبود ولی در عوض بر برند خود تمرکز کرد.

انتقاد و پاسخ

موفقیت مک دونالد انتقادهای فزاینده ای را به همراه داشت که بیشتر آنها به ارتباط درک شده آن با افزایش جهانی چاقی مربوط می شد. در اوایل دهه 2000، شکایت های مختلفی علیه این شرکت در ایالات متحده مطرح شد، به این دلیل که غذای آن باعث مشکلات سلامتی شده است. اگرچه هیچ یک از شاکیان پیروز نشدند، تعدادی از ایالت ها لوایحی را تصویب کردند که بر اساس آن طرح دعوای چاقی علیه شرکت های فست فود ممنوع است. مک‌دونالد نیز پس از مستند محبوب Super Size Me (2004) با واکنش‌های شدید مواجه شد، که در آن فیلمساز شاهد کاهش شدید سلامتی خود در حالی بود که فقط غذاهای مک‌دونالد داشت.

مک دونالد با افزودن اقلام سالم به منوی خود به این انتقادات پاسخ داد و شروع به توسعه یک “همبرگر” وگان کرد که انواع آن با نام هایی مانند :

 1. مک وگان
 2. پی.ال.تی
 3. مک پلنت

ظاهر می شود.

در سال 2017، این شرکت اولین همبرگر گیاهی خود را منتشر کرد، اگرچه فقط در بازارهای خاصی موجود بود. دو سال بعد شروع به آزمایش یک همبرگر گیاهی دیگر کرد.

علاوه بر این، در سال 2018 مک دونالد اعلام کرد که استفاده از مواد نگهدارنده را در بیشتر همبرگرهای خود متوقف کرده است. در این مدت، این شرکت همچنین غذاهای بزرگ را حذف کرد و رستوران‌های آمریکایی و کانادایی آن، استفاده از چربی ترانس را در تعدادی از اقلام متوقف کردند. با این حال، چنین اقداماتی باعث کاهش نگرانی های بهداشتی نشد.

مک دونالد به عنوان یکی از بزرگترین کارفرمایان خصوصی جهان، با درخواست های متعددی برای افزایش دستمزد مواجه شد. اصطلاح مک‌جاب به فرهنگ لغت مریام وبستر به معنای «شغل کم‌درآمد» اضافه شد. این شرکت همچنین به دلیل تأثیر منفی آن بر محیط زیست، به ویژه با توجه به سهم آن در انتشار گازهای گلخانه ای مورد انتقاد قرار گرفت. در اوایل قرن بیست و یکم، مک دونالد ابتکاراتی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در رستوران های خود و تولید گوشت گاو توسط تامین کنندگان خود آغاز کرد. علاوه بر این، بسته‌بندی این شرکت منبع نگرانی بود و در این مدت مک‌دونالدز برنامه‌ای را برای حرکت به سمت کیسه‌ها، ظروف و سایر اقلام تجدیدپذیر یا بازیافتی راه‌اندازی کرد.

کار خیرخواهانه

مک دونالد در موسسات خیریه مختلف فعال بود. در سال 1974 به فرد هیل بازیکن فوتبال فیلادلفیا ایگلز پیوست که دخترش به سرطان خون مبتلا شده بود و خانه رونالد مک دونالد را در فیلادلفیا تأسیس کرد. این اقامتگاه به خانواده ها اجازه می داد در نزدیکی بیمارستانی که فرزندانشان در آن تحت درمان بودند زندگی کنند. در اوایل قرن بیست و یکم، بیش از 360 خانه از این دست در سراسر جهان وجود داشت. علاوه بر این، سازمان خیریه خانه رونالد مک دونالد (تاسیس 1987) از تلاش های مختلف دیگر حمایت می کند. مک‌دونالد همچنین طرح‌های دیگری را راه‌اندازی کرد، و این شامل یک برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اسپانیایی بود.

12 واقعیت باورنکردنی درباره مک دونالد!

همه ما آن طاق های طلایی معروف و آنچه در داخل درهای مک دونالد نهفته است را می شناسیم. منظورم این است که چه کسی آن را دوست ندارد؟ هر بار که وارد یک Mickey-D می شوم، لبخندی روی صورتم می نشیند. در اینجا چند حقایق باورنکردنی وجود دارد که من حاضرم روی آنها مقدار زیادی شرط ببندم که شما از قبل نمی دانید.

 1. یک مک دونالد جدید هر 14.5 ساعت باز می شود

بله درست است. وحشتناک اما واقعی، یک فروشگاه مک دونالد جدید در هر 14.5 ساعت باز می شود. جای تعجب نیست که آنها شماره یک زنجیره فست فود در جهان هستند. بنابراین، دفعه بعد که کسی از شما می پرسد که چرا حداقل یک مک دونالد در هر شهر وجود دارد، اکنون می توانید پاسخ مناسب را به او بدهید.

 • سالاد سزار چاق کننده تر از همبرگر آنهاست

این یکی برای همه شما که می گویید “من سالم می شوم و یک سالاد سفارش می دهم” می رود. متاسفم، اما دوست عزیز شما که همبرگر سفارش می دهد در واقع مغذی تر است. اگرچه ممکن است کالری در همبرگرهای آنها بیشتر باشد، اما مقدار بیشتری چربی در سالاد سزار آنها وجود دارد که بیشتر از سس حاصل می شود.

 • تعداد مردمی که هر روز در مک دونالد غذا می خورند از کل جمعیت بریتانیا بیشتر است!

بیش از 68 میلیون نفر هر روز در مک دونالد غذا می خورند. این جمعیت بریتانیاست!

 • آنها بزرگترین توزیع کننده اسباب بازی در جهان هستند

در مک دونالد ،جدیدترین اسباب بازی های Happy Meal را که در تبلیغاتی مانند Nickelodeon ارائه می شود، قابل مشاهده است. Toys R Us چیزی در مورد رونالد مک دونالد و اسباب بازی های افسانه ای Happy Meal او ندارد.

 • طاق مک دونالد بیشتر از صلیب مقدس قابل تشخیص است

متاسفم پاپ فرانسیس، نماد مقدس شما به اندازه آن طاق های مقدس شناخته شده نیست.

 • ملکه انگلستان صاحب مک دونالد است
 • خود والاحضرت یک مک‌دونالدز را درست نزدیک قلعه ویندزور باز ‌کرد.خوردن یک بیگ مک با ملکه قطعا باید در لیست زندگی همه باشد.
 • مک دونالد بیش از 75,000,000 دلار در روز درآمد دارد

وقتی متوجه می‌شوید که Mickey-D در حال جمع‌آوری این مقدار از بیش از 60 میلیون مشتری است که هر روز به مکان‌هایی در سراسر جهان وارد می‌شوند، این خیلی دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

 • اگر در ایالات متحده هستید، هرگز بیش از 115 مایل با مک دونالد فاصله ندارید.

واقعاً از این مکان گریزی نیست. آنها در همه جا مکان دارند و اگر 115 مایل به اندازه کافی دور نیست، پیشنهاد می کنم به کشور دیگری بروید.

 1. جاستین تیمبرلیک در یکی از اولین برنامه های تلویزیونی جینگل “I’m Lovin’ It” مک دونالد را خواند.

بله، این فقط یک تصادف نیست که جاستین تیمبرلیک ، صدای جینگ را می خواند که ما عملاً در تمام زندگی خود می شناسیم. او خودِ جاستین تیمبرلیک است! زمانی که تبلیغات برای اولین بار پخش شد، برای خواندن آن 6 میلیون دلار دستمزد دریافت کرد.

 1. بیل گیتس در آنجا غذای رایگان دریافت می کند

نه به این دلیل که او را دوست دارند، نگران نباشید. او یک کارت طلایی مک دونالد دارد که فست فود رایگان برای او به ارمغان می آورد. شاید باید میلیاردر شوم و تا آخر عمرم بیگ مک رایگان بگیرم. متأسفانه، ما نمی دانیم چگونه می توان یکی از این کارت های افسانه ای را به دست آورد.

 1. نام هایی برای اشکال مختلف قطعات وجود دارد

ما کاملاً به خوبی می‌دانیم که مک‌دونالدز چه چیزهایی را ارائه می‌کند. اما، آیا می‌دانستید که برای هر شکلی که وارد می‌شوند، نام‌هایی وجود دارد؟ نام ها عبارتند از: استخوان، زنگ، توپ و چکمه.

 1. اولین آیتم منو همیشه هات داگ بود

این شرکت در واقع به عنوان یک غرفه هات داگ در دهه 1930 شروع به کار کرد. هنگامی که تجارت افزایش یافت، هات داگ ها کنار گذاشته شدند و تمرکز به آنچه امروز می دانیم تغییر کرد: همبرگر.

امیدوارم از این حقایق شگفت انگیز درباره رستوران مورد علاقه آمریکا لذت برده باشید. شاید روزی همه ما آرزو داشته باشیم که مانند بیل گیتس باشیم و هرگز مجبور نباشیم یک سکه برای یک بیگ مک بپردازیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

نظر دهید.

guest

نظر خود را در مورد این مقاله با بقیه در اشتراک بگذارید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
🍪 این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.